Waluta i ceny w Serbii

Wybierając się na urlop do Serbii trzeba zaplanować dojazd, opłaty drogowe, noclegi i wyżywienie. Dlatego konieczne jest zorientowanie się jak kształtują się tamtejsze ceny oraz ile i jakie pieniądze ze sobą zabrać.

W Serbii obowiązująca waluta jest dinar. Natomiast wymienianie przed wyjazdem złotówek na dinary może okazać się niezbyt opłacalne. W Polsce zapotrzebowanie na serbską walutę jest bardzo niewielkie i w związku z tym jej kurs jest niekorzystny. Dlatego najlepiej jest kupić tylko trochę dinarów, na pierwsze niezbędne wydatki, a poza tym zaopatrzyć się w euro. Na miejscu bez problemu będzie można znaleźć kantor, w którym z kolei wymienimy euro na dinary i na pewno będzie to bardziej korzystne finansowo. Poza tym w niektórych miejscach można w ogóle płacić w euro. Może się nawet zdarzyć tak, że za noclegi w Serbii zapłacimy ostatecznie właśnie w euro. Jeśli jednak wolimy wymienić większość pieniędzy na dinary warto pamiętać, aby odwiedzić najpierw kilka kantorów i porównać ceny, bo mogą się dość znacząco różnić od siebie.

Jak natomiast kształtują się ceny w Serbii? Są one nieco niższe niż w Polsce, ale nie bardzo. Za wynajem pokoju płaci się średnio (w przeliczeniu na złotówki) od 20,00 do 45,00 pln od osoby. Na pewno warto spróbować przysmaków kuchni serbskiej. Za obiad w lokalu o średnim standardzie dwie osoby zapłacą około 50,00 pln. Więc w tym akurat przypadku jest na pewno taniej niż w Polsce. Jeśli ktoś natomiast będzie chciał zrobić podstawowe zakupy zapłaci mniej więcej 2,00 pln za 1,5 litrowa wodę i podobnie za 0,5 litrowe piwo, 2,50 pln za litrowy sok, 3,00 pln za litrową Coca colę, 3,00 pln za litrowe mleko, ponad 2,00 pln za chleb, 4,00 pln za hamburgera, średnio 10,00 pln za wino i 4,00 pln za rakiję. Oczywiście ceny mogą się różnić w zależności od tego czy ktoś jest akurat w małej miejscowości czy w stolicy Serbii. Natomiast przed wyjazdem trzeba mieć po prostu pewną orientację jakiego są one rzędu i na jakie wydatki w związku z tym trzeba się na pewno przygotować.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.