Pyszna serbska kuchnia

Kuchnia serbska jest mieszanką różnych wpływów i tradycji. Nic dziwnego w końcu stolica Serbii – Belgrad jest jednym z najstarszych europejskich miast. Bogate doświadczenia historyczne łączą się więc także z kulinarnymi.

Pośród serbskich potraw nie brakuje dań mięsnych. Najczęściej podaje się pieczoną lub grillowaną wieprzowinę, jagnięcinę czy baraninę z dipami na bazie śmietany. Jednak Serbowie lubią też żeberka ze specjalne przyrządzoną fasolą, czyli pasulj. Golonka z chrzanem czy sznycel wyglądają i brzmią dla nas całkiem znajomo, zwłaszcza jeśli są podawane z ziemniakami. Często do mięsa dodaje się także ser, który pojawia się poza tym w sałatkach. Są one robione ze świeżych warzyw. Sałatki podaje się do mięsa, ale te bardzie treściwe można też zjeść jako lekki posiłek. Co natomiast z tradycyjnym dwudaniowym obiadem? Miłośnicy zup wybierający się do Serbii nie muszą się martwić, bo są tam one serwowane. Istnieją różne rodzaje serbskich zup, jedne są dość ciężkie i zagęszczane mąką, inne lżejsze. Na pewno warto spróbować tam zupy rybnej, gotowanej na bazie jagnięciny albo wołowiny i drobiu. Popularnym dodatkiem do zup są kluski.

Desery i słodkości serbskie są pełne bakalii i orzechów. Przykładem może być koljivo. Do przygotowania tego deseru potrzebne są pszenica, cukier, miód, mielone orzechy i rodzynki. Poza tym popularna jest turecka baklawa, czyli ciasto francuskie z orzechami lub migdałami i miodem. Serbowie lubią też ciasto moczone w słodkim sosie i smażone, czyli tulumbę. Do słodkości zaliczają się również knedle i pity przyrządzane z owocami. Z kolei jeśli chodzi o konserwowane owoce warto spróbować slatko. Pośród słodkich napojów alkoholowych, które pija się w Serbii można na pewno wymienić miód pitny. Miód, orzechy czy owoce dodaje się do rakii. To mocny alkohol, który najczęściej pijany jest w formie śliwowicy. Nie brakuje tam także różnego rodzaju win. Jak więc widać bogata historia Serbii ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w jej zabytkach, ale także w bogatej i różnorodnej kuchni, w której każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.