Pogoda, położenie, piękne serbskie góry

Serbia jest państwem leżącym w południowo-wschodniej części Europy. Właśnie to położenie i sąsiedztwo spowodowało, że Serbia ma tak burzliwą historię. Jednak również dzięki niemu ukształtowanie terenu jest takie, a nie inne – czyli częściowo górzyste.

Sąsiadami Serbii są takie kraje jak Węgry, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Bułgaria, Czarnogóra, Macedonia, Albania oraz właściwie Kosowo, które ogłosiło swoją niepodległość w 2008 roku. W Serbii nie brakuje rzek, źródeł termalnych, jaskiń, parków narodowych i oczywiście gór na południu kraju. Góry serbskie należą do Bałkanów, które są geologiczną kontynuacją Karpat. Można wymienić tutaj Góry Dynarskie, Góry Wschodniosyberyjskie, góry Prokletije oraz Szar Płanina. W tym ostatnim paśmie położony jest najwyższy szczyt serbski Midżur (2168 m n.p.m.). Jeśli tylko ktoś lubi piesze wycieczki górskie powinien zaplanować swój urlop w taki sposób, żeby móc znaleźć czas zarówno podziwianie serbskich zabytków, jak i na odwiedzenie górskich szlaków.

Natomiast podczas wakacji w Serbii można też wypoczywać na plaży. Temperatury letnie jak najbardziej temu sprzyjają, bo mogą dochodzić nawet do 30°C. Natomiast zimy są chłodne i temperatura często spada poniżej 0°C. Również w ciągu doby wahania temperatury mogą być dość duże. Wszystko dlatego, że w Serbii mamy do czynienia z dwoma strefami klimatycznymi. Na północy klimat można określić jako umiarkowany, a na południu podzwrotnikowy. Nad Serbię napływają cały czas kontynentalne masy powietrza. Opady deszczu i śniegu dotyczą głównie gór. Zresztą tam w ogóle temperatura jest cały czas niższa i śnieg może utrzymywać się nawet do wiosny. Z kolei na najniżej położonych obszarach zdarzają się nawet susze. Czyli jeżeli ktoś jedzie do Serbii na wakacje powinien spodziewać się raczej wysokich temperatur i słońca, jednak powinien też uwzględnić cieplejsze ubrania na wieczory. Właściwie tamtejsza pogoda przypomina ładne, gorące lato w Polsce. Czyli nie trzeba się obawiać niemal tropikalnych upałów lub ulewnych deszczy. Zawsze można też na wszelki wypadek sprawdzić w Internecie długoterminową pogodę dla rejonu, w który się wybieramy. Oczywiście jednak nigdy nie ma pewności w ilu procentach te przewidywania się sprawdzą.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.