Największe miasta i najważniejsze zabytki

Oczywiście większość turystów przyjeżdżających do Serbii chce przede wszystkim pozwiedzać Belgrad. Bez wątpienia można spędzić tam nawet kilka dni. Jednak są też inne interesujące miejscowości, które warto zobaczyć.

Będąc w Serbii można więc na pewno odwiedzić Belgrad, Smederevo, Kragujevac, Novi Sad, Golubac, Pozarevac, Sremska Mitrovica, Subotica oraz Vršac. W stolicy Serbii największym zainteresowaniem cieszą się twierdza Kalemegdan z XVIII wieku, cerkiew św. Sawy, cerkiew katedralna św. Michała Archanioła, meczet Bajrakli, Stary Pałac Teatr Narodowy oraz muzea – Belgradzkie Muzeum Narodowe i Muzeum Etnograficzne. Dość blisko Belgradu jest Smederevo, gdzie można zobaczyć jedną z największych twierdzy w Europie. Miejscowość ta słynie też z win Smederevki i Zlatno Brdo. Bardzo duże wrażenie robi zamek na skale w Golubacu. Kiedy dotrze się do niego można podziwiać z góry piękne widoki z rzeką Djerdap oraz traktem cesarza Tyberiusza.

Kragujevac i Novi Sad to duże oraz ważne z punktu widzenia gospodarczego miasta. W Kragujevacu można zwiedzić Muzeum Narodowe, Muzeum Ludobójstwa i parlament. Natomiast w okolicach Kragujevaca znajduje się kilka klasztorów serbskich, które warto zobaczyć ze względu an architekturę i malowidła naścienne. Novi Sad może pochwalić się fortecą Petrovaradin, która znajduje się nad Dunajem oraz zabytkową starówką z imponującym ratuszem, pałacem biskupim, katedrą, synagogą i Muzeum Wojwodin. Kolejna miejscowość, w której można znaleźć piękne zabytki to Pozarevac. To jedno z najstarszych serbskich miast. Z kolei w Sremskiej Mitrovicy są ruiny starożytnego rzymskiego miasta Sirmium. Na swoim planie wycieczki po Serbii często turyści zaznaczają też Vršac, gdzie z wierzy będącej pozostałością fortecy obronnej można podziwiać panoramę miasta. Inne atrakcje to klasztor Mesić oraz klasztor Središte i Vinik – winiarnia. Naprawdę warto zaplanować wakacje z Serbii, bo jest w niej wiele ciekawych miejsc i zabytków. Poza tym można oczywiście część urlopu spędzić po prostu odpoczywając na plaży albo podczas wycieczek pieszych w serbskich górach. Każdy znajdzie coś akurat dla siebie, bo trzeba przyznać że różnorodność atrakcji turystycznych jest naprawdę duża.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.