Kultura, religia, zwyczaje Serbów

Serbowie to gościnny naród. Jeśli ktoś jedzie do Serbii na wakacje może się tam spodziewać typowo słowiańskiego przyjęcia – otwartego, szczerego i dość głośnego.  Wyraża się to chociażby w różnych obyczajach serbskich. Należy do nich zamiłowanie do muzyki ludowej.

Nawet spacerując po parku w okolicach zabytkowej belgradzkiej twierdzy można spotkać tancerzy wykonujących taniec kolo. Nazywany jest też choro lub oro. Jego początki sięgają antycznych tańców grupowych wykonywanych w kole. Obecnie dalej popularny jest również w Chorwacji. Oczywiście potrzebna jest do niego odpowiednia muzyka. Jest ona bardzo charakterystyczna, wykonywana zwykle na piszczałkach, fletach, klarnetach, dudach oraz innych charakterystycznych dla muzyki bałkańskiej instrumentach o dość specyficznych nazwach, takich chociażby jak smyczkowe gusle czy membranofony. Powstanie tej muzyki jest wynikiem wielu różnorodnych wpływów, tak jak zresztą jest w przypadku całej kultury serbskiej. W związku z określonym położeniem Serbii oddziaływa na nią mocno kultura bizantyjska oraz prawosławie. Z czasem jednak zaczęła być również pod wpływem religii i kultury zachodnioeuropejskiej.

Obecnie zdecydowanie dominującą religią w Serbii jest prawosławie, ale żyją tam także muzułmanie i katolicy. Zresztą podziwiając serbskie zabytki można się spotkać zarówno z pięknymi cerkwiami, jak i meczetami oraz kościołami. Trzeba zawsze pamiętać, aby wchodzić tam z zakrytymi kolanami, ramionami, a nawet w chuście na głowie, jeśli chodzi o kobiety. Chcąc wymienić najważniejsze i najhuczniej obchodzone w Serbii święta na pewno można wziąć pod uwagę Božić, czyli prawosławne Boże Narodzenie (7-8.01), Uskrs – Wielkanoc, która obchodzona jest dwa tygodnie po naszej oraz Nowy Rok. Z czym jeszcze kojarzy się nam Serbia? Na pewno z pyszną kuchnią, winem i rakiją. Niestety również z konfliktem o Kosowo. Trwał on wiele lat i wiele Serbów poniosło wówczas śmierć. Zresztą do tej pory nie uznają ogłoszonej przez Kosowo w 2008 roku niepodległości. Warto jeszcze wspomnieć tutaj, że Serbię zamieszkują oprócz Serbów także Albańczycy, Węgrowie, Słowacy, Rusini, Wołosi, Bośniacy, Czarnogórcy, Macedończycy, Romowie itd. Wszyscy oni żyją dość zgodnie i są pozytywnie nastawieni w stosunku do turystów.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.