Dojazd, wizy, autostrady, lotniska

Jak to zwykle bywa istnieje kilka możliwości dotarcia z Polski do Serbii. Jeśli bierzemy udział w zorganizowanej wycieczce najprawdopodobniej będzie to autokar. Natomiast na własną rękę można też wybrać się tam samolotem, pociągiem lub samochodem.

Najszybciej do Serbii leci się oczywiście samolotem. Również wszelkich formalności można dopełnić bez problemu za pośrednictwem Internetu. Istnieją już bezpośrednie połączenia do Belgradu, czyli stolicy Serbii, bo jeszcze niedawno nie było możliwości lotu bez przesiadek. Jedyny problem to cena. Oczywiście im wcześniej zarezerwuje się lot, tym będzie taniej. Można więc to ewentualnie rozważyć, jeśli planuje się wakacje kilka miesięcy wcześniej. Z pewnością taniej wyjdzie podróż pociągiem. Najlepiej jest dojechać najpierw do Budapesztu i tam przesiąść się już w pociąg do Belgradu. W ciągu dnia jest kilka takich połączeń. Z Budapesztu można też dojechać do serbskiej stolicy autobusem. Oczywiście w ogóle można zdecydować się na przejazd autokarem już z Polski, nawet jeśli nie bierze się udziału w zorganizowanej wycieczce.

Jeśli ktoś chce oszczędzić na podróży, żeby przypadkiem nie zabrakło mu pieniędzy na noclegi może wziąć pod uwagę podróż samochodem. To może okazać się dość opłacalne, zwłaszcza jeśli na podróż złoży się kilka osób. Dużym plusem będzie posiadanie własnego środka transportu na miejscu. Trasa jest dobra i nie brakuje na niej autostrad, jednak trzeba przygotować się na opłaty za przejazdy nimi. Jeśli jedziemy przez Słowację od razu trzeba kupić winietę, która kosztuje 10,00 euro na 10 dni i 14,00 euro na dwa tygodnie. Przejeżdżamy Słowację aż do granicy z Węgrami i tam znowu trzeba zapłacić za winiety. Potem kierujemy się do Budapesztu skąd do Serbii będzie już tylko około 170 km i to prawie cały czas autostradą. W samej Serbii również jest dużo autostrad i płaci się za nie przystając przy specjalnych bramkach. Koszt przejazdu wynosi od 1,00 do 3,00 euro. Ceny w Serbii w ogóle są porównywalne do polskich, a zwykle trochę niższe. Do maja 2003 roku, aby jechać do Serbii każdy Polak musiał mieć wizę. Obecnie jeśli pobyt trwa mniej niż 90 dni nie jest to już konieczne.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.