Co warto zobaczyć w Belgradzie

Na zwiedzanie Belgradu najlepiej przeznaczyć kilka dni, bo naprawdę jest co oglądać. Miasto to jest bardzo ciekawe i różnorodne. Oczywiście trzeba się przygotować na to, że są tam najwyższe ceny w Serbii, ale w końcu tak właśnie bywa zwykle w stolicach.

Belgrad to jedno z najstarszych miast europejskich. Już sam ten fakt powoduje, że jest ono jeszcze bardziej interesujące dla turystów. Na pewno powinni oni zobaczyć Kalemegdan, czyli pozostałości XVIII-wiecznej twierdzy. Jej nazwa w języku tureckim oznacza pole walki. W jej murach znajduje się naprawdę duży park. Spacerując po nim można trafić na dwie cerkwie. Poza obcowaniem z przyrodą możliwe jest tam również zbliżenie się do serbskiej kultury, bo w parku spotyka się często tancerzy wykonujących kolo będący tradycyjnym tańcem ludowym.

Pośród zabytkowych obiektów sakralnych znajdujących się w Belgradzie z pewnością na uwagę zasługują cerkiew św. Sawy, cerkiew katedralna św. Michała Archanioła oraz meczet Bajrakli. Meczet ten pochodzi z XVI wieku, podobnie jak cerkiew św. Sawy pochodzi z XVI wieku, ale niedawno była odnawiana. XIX-wieczna cerkiew św. Michała Archanioła reprezentuje styl neogotycki. Większość turystów chce zwykle zobaczyć także Stary Pałac, który powstał w XIX wieku za panowania dynastii Obrenowiciów. Teraz jest on siedzibą rady miejskiej. Z tego samego wieku pochodzi Teatr Narodowy. Nieco nowszy, ale również imponujący jest gmach parlamentu serbskiego. Oprócz zwiedzania zabytków Belgradu można też spędzić trochę czasu na ulicy Kneza Mihaila. Jest tam wiele sklepów, kawiarni i restauracji. Z pewnością warto spróbować jednej z pysznych serbskich potraw. Po dobrym posiłku można się udać do muzeum. W Belgradzie jest kilka muzeów godnych polecenia. Na szczególna uwagę zasługują Belgradzkie Muzeum Narodowe, które istnieje od 1844 roku i Muzeum Etnograficzne działające od 1901 roku. Poza tym można odwiedzić Muzeum Wojskowe, Muzeum Lotnictwa czy Muzeum Vuka i Dositeja. Z pewnością w Belgradzie nie można się nudzić. Zwykle kiedy się wyjeżdża odnosi się wrażenie, że dobrze by było spędzić tu jeszcze parę dni lub chociaż godzin.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.